TUT – co to?

Jak budować masę, zrobić rzeźbę, albo zwiększyć siłę? Temat jest bardzo obszerny i jest wiele aspektów, których trzeba dopilnować, aby osiągnąć wyznaczone w danej chwili cele. Ja chciałbym poruszyć kwestię związaną z liczbą powtórzeń w seriach i tempem ich wykonywania. Większość literatury podaje zakresy powtórzeń w przedziale:

1-5 Zwiększanie siły
8-12 Budowanie masy mięśniowej
15+ Wytrzymałość mięśniowa / redukcja tkanki tłuszczowej

Jako trener personalny widzę jak wiele błędów popełniają ludzie. Większość osób znających te przedziały, nadal trenuje źle i nie realizuje założeń danego przedziału powtórzeń. Wszystko za sprawą błędnego tempa ćwiczeń. Mało kto czytając artykuły/książki itd. zwraca uwagę na rozdział o tempie treningowym i bagatelizuje jego znaczenie, potem idzie na siłownię i po 10 powtórzeniach zrobionych w 8 sekund odkłada sztangę z uśmiechem myśląc, że zbuduje masę niczym Ronnie Coleman 🙂. Większość publikacji zaznacza, iż przedziały powtórzeń są podane dla tempa 3-0-1-0 lub 2-0-1-0, ale kto zawracałby sobie tym głowę? Rozwińmy trochę o co w tym chodzi:

3-0-1-0

3 – jest to faza ekscentryczna czyli np. dla wyciskania na ławeczce, jest to opuszczanie sztangi do klatki przez okres 3 sekund

0 – jest to pauza, gdy sztanga dotknie klatki nie zatrzymujemy się tylko od razu wyciskamy ją w górę

1 – jest to faza koncentryczna – czyli dynamiczne wypchnięcie sztangi do góry

0 – pauza gdy sztanga znajduje się w górze

Reasumując: Rozwiązania są dwa – albo przyłożycie większą uwagę do tempa wykonywania ćwiczeń, albo skorzystajcie z poniższego wzoru przedziałów czasowych (liczy się TUT – czyli czas napięcia mięśniowego, a nie liczba wykonanych powtórzeń)

0-20 sekund – Siła
20-60 sekund – Masa
60 ++ sekund – Wytrzymałość / Rzeźba