Jak wybrać Trenera Personalnego 2024? Każdy z nas jest inny i potrzebuje innych bodźców, jedni potrzebują kija, a inni marchewki. Jeśli chodzi o wybór trenera personalnego mamy coraz trudniejsze zadanie, ponieważ rynek osobistych trenerów pęka w szwach. W niniejszym artykule pominę aspekty wizualne, które też będą miały wpływ na nasz przyszły wybór – o gustach się nie dyskutuje (Trener powinien przynajmniej prezentować sobą sylwetkę, jakiej sami oczekujemy, a nie borykać się z nadwagą). Oto kilka punktów, na które moim zdaniem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę:
1.Doświadczenie zawodowe – Zanim z kimkolwiek się skontaktujemy, warto sprawdzić jak długo nasi potencjalni kandydaci pracują w zawodzie. Im dłużej trener na rynku, tym więcej w swoim życiu widział i więcej przypadków przepracował. Jedyny minus jaki się tutaj pojawia to cena – najprawdopodobniej u doświadczonego trenera cena za usługi będzie wyższa.
2.Wykształcenie i kursy – Warto zorientować się, czy ludzie oferujący swoje usługi trenerskie mają wykształcenie wyższe (opcjonalnie), oraz odpowiednie kursy kierunkowe, czy swój „Certyfikat” zdobyli poprzez kurs online, albo może w ogóle nie mają żadnych uprawnień?
3.Pierwszy kontakt (telefoniczny) – Po wybraniu naszego potencjalnego mentora warto zwrócić uwagę na sposób komunikowania się – Czy jest bezproblemowy, konkretny i proponuje terminy, czy kręci nosem i sprawia wrażenie problematycznego – w przyszłości najprawdopodobniej będzie podobnie.
Kontakt do mnie znajdziesz TUTAJ.
4.Pierwsze spotkanie – Trener powinien przeprowadzić z nami dokładny wywiad, na temat tego jakie mamy cele, czy mieliśmy jakieś kontuzje, czy mamy jakieś choroby, etc. Fajnie gdyby nas uważnie wysłuchał, a nie zaglądał co chwilę do telefonu (Najlepiej żeby go nie miał na treningu przy sobie, lub przynajmniej sprawiał takie wrażenie). Kolejnym krokiem jest wykonanie kilku ćwiczeń, lub przeprowadzenie testów sprawności uznanych przez trenera za odpowiednie w naszym przypadku – tutaj również warto zwrócić uwagę, czy trener się nami interesuje, poprawia, być może coś notuje? Na końcu spotkania trener powinien opowiedzieć nam o tym co zauważył, lub co pokazały testy sprawnościowe, oraz co w związku z powyższym proponuje.
5.Decyzja – Z doświadczenia mogę podpowiedzieć, że najlepsze rezultaty osiąga się z Trenerem z którym mamy tzw. „Flow” – nadajemy na podobnych falach, mamy podobne zainteresowania, a trening mija szybko w przyjaznej atmosferze. Jeśli coś Ci nie odpowiada, uważasz że trener nie spełnia Twoich oczekiwań po pierwszym treningu to nie decyduj się na współpracę. Spróbuj spotkać się z innymi trenerami i zobacz co mają do zaoferowania.
6.Jeśli masz już swojego wybrańca fajnie by było, gdyby zaproponował podpisanie regulaminu/umowy współpracy – dzięki czemu nie dojdzie do żadnych nieporozumień w przyszłości, każdy będzie znał swoje prawa i obowiązki.
Jak powinna wyglądać taka umowa znajdziecie TUTAJ.