Witamina D

Jako trener personalny często dostaje od moich podopiecznych pytanie, czy powinni stosować jakieś suplementy, lub odżywki. Moja odpowiedź z reguły wygląda tak: „Jeśli masz odpowiednią dietę to nie potrzebujesz żadnych suplementów, ani odżywek, ale…”. No właśnie, „ale” bardzo rzadko zdarza się, aby dieta, która dostarcza odpowiedniej ilości makro składników (Białka, Węglowodany i tłuszcze) dostarczała również odpowiedniej ilości mikroskładników (Pierwiastki Śladowe) i Witamin.

Aktualna pogoda w Katowicach (cały dzień szarówka) i moje własne odczucia skłoniły mnie do napisania krótkiego artykułu nt. Witaminy D, nazywanej też witaminą słońca. Ostatnimi czasy, gdy po przebudzeniu na dworze było jeszcze ciemno przez dobrych kilka godzin, zacząłem odczuwać coraz większe zmęczenie, pomimo braku dużych zmian w moim życiu. Spałem jak zwykle około 6-8 godzin, spożywałem tą samą liczbę kalorii dziennie (w okresie świątecznym nawet i większą ;), a moje treningi nie stały się nagle cięższe. Oprócz problemów ze zmęczeniem doznawałem też ataku opryszczki co najmniej raz w tygodniu. Te sygnały skłoniły mnie do analizy, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Pomimo ciągłej suplementacji witaminą D stwierdziłem, że najprawdopodobniej nadal mam jej niedobory, po czym podwoiłem spożywaną dotychczas dawkę (z 50 μg do 100 μg), oraz zwiększyłem nieco ilość tłuszczy w diecie (Witamina D rozpuszcza się w tłuszczach). Rezultaty pojawiły się bardzo szybko, wstawanie z łóżka przestało być problemem, wróciła energia i dobry humor.

Niektóre z objawów niedoboru witaminy D:

1.Nadwaga

2.Osłabienie

3.Brak apetytu

4.Szybkie męczenie się

5.Bóle mięśni

6.Bóle kości

7.Problemy ze snem

8.Choroby przyzębia

9.Obniżona odporność organizmu

Gdzie szukać witaminy D:

1.Ekspozycja na promienie słoneczne – codziennie około 20 minut. Oczywiście musimy dopuścić słońce do naszej skóry, chodząc na spacer w bluzie z kapturem nie dostarczymy sobie Witaminy D.

2.Pokarmy takie jak: Ryby morskie, jaja, nabiał, wątróbka, oleje roślinne.

3.Suplementy diety.

Jeśli decydujemy się przyjmować suplement z Witaminą D, należy przestrzegać określonych dawek, gdyż nadmiar tej witaminy jest równie groźny co jej niedobór. Osobiście poleciłbym suplementację Witaminą D, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, ale jak wiadomo najlepiej skonsultować to z lekarzem ;). Reasumując – RAFAŁ ZIMNIK POLECAM.